OSTATNIA SZANSA, BY MIEĆ WPŁYW NA WYNIK UGODY, ZANIM SPRAWĘ ROZSTRZYGNIE SĄD
SKORZYSTAJ Z MEDIACJI BEZ ZBĘDNYCH KOSZTÓW, EMOCJI I STRATY CZASU
Ugoda zawarta przed mediatorem, ma po jej zatwierdzeniu przez sąd, moc prawną ugody zawartej przed sądem. W ten sposób strony zyskują dostęp do szybkiej, taniej ochrony prawnej. Podczas mediacji strony zachowują prawo decydowania o jej wyniku. Mediacja umożliwia poczucie osobistego wpływu na bieg zdarzeń i zapadające decyzje.
Wspólne wypracowanie ugody daje również stronom konfliktu większą satysfakcję osobistą, rokując na przyszłość lepszą jakość kontaktów, jeśli z przyczyn rodzinnych czy biznesowych będą niezbędne.
Wygrany/Wygrany – taki charakter ma wypracowana wspólna ugoda stron, a nie jak często ma to miejsce w wyniku rozprawy sądowej: wygrany/przegrany lub przegrany/przegrany. Wygrana dotyczy nie tylko dóbr będących podstawą konfliktu, ale też osobistej satysfakcji, jaką zyskują strony dochodzące razem do porozumienia. Wygrana dotyczy wzrostu wzajemnego szacunku, zrozumienia wzajemnych potrzeb oraz zwiększa szanse na konstruktywny kontakt przyszłości np. dalszą współpracę kontrahentów.
Niejawność samego postępowania mediacyjnego jest pierwszą gwarancją dla stron jest (inaczej niż postępowanie sądowe). Mediator zachowuje w tajemnicy fakty, o których dowiedział się podczas posiedzeń mediacyjnych. Chyba, że strony zwolnią go z tego obowiązku.
Mediator nie może być świadkiem faktów, o których dowiedział się w związku z prowadzeniem mediacji chyba, że strony zwolnią go z obowiązku zachowania tajemnicy mediacji. Ma to duże znaczenie dla sporów obejmujących tajemnice.
Korzyść finansowa – Sąd zwraca 3/4 uiszczonej wpłaty wpisowej, jeżeli w postępowaniu mediacyjnym zostanie zawarta ugoda.
Oszczędność czasu – postępowanie mediacyjne umożliwia stronom wypracowanie porozumienia w ciagu 30 dni (tyle czasu przeznacza na nie sąd, chyba, że strony poproszą sąd o wydłużenie tego okresu). Zatem dzięki mediacji rozwiązanie sprawy może nastąpić w ciągu 4 tygodni, a nie wielu miesięcy.
Stronom przysługuje prawo dobrowolnego wyboru mediatora, z założeniem że obie wyrażają zgodę na jego pomoc. Kiedy do mediacji kieruje strony sąd, może wyznaczyć mediatora.
Uczestnicy mediacji powinni być świadomi, że sąd kieruje ich sprawę do mediacji tylko raz podczas konkretnego postępowania sądowego, w okresie od założenia pozwu do zakończenia pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawę. Strony tylko raz mają szansę na dobrowolne, krótkie w czasie i tanie porozumienie.