ZAKRES: MEDIACJE CYWILNE, RODZINNE, GOSPODARCZE, PRACOWNICZE, OŚWIATOWE, SPOŁECZNE.
Mediacje mogą być stosowane w szerokim obszarze konfliktów:
w sprawach spadkowych, majątkowych i cywilnych
pracowniczych, w administracji i sporach urzędowych
w sprawach gospodarczych
w sprawach karnych a także dotyczących nieletnich
rodzinnych, małżeńskich, pokoleniowych
towarzyskich, koleżeńskich, rówieśniczych
W sprawach cywilnych: przywrócenie do pracy, zapłata wynagrodzenia, eksmisja, zniesienie współwłasności spadku, podział spadku.
W sprawach gospodarczych spory: o zapłatę, w sprawach budowlanych, o naruszenie praw autorskich oraz patentowych oraz o naruszenie znaków towarowych, dotyczące zawierania, wykonywania i rozwiązywania umów handlowych, wewnątrz kadry zarządzającej, wynikające ze stosunków handlowych podczas prowadzenia działalności gospodarczej.
Przebieg mediacji
Mediacji podlega każdy rodzaj konfliktu. Jedynym warunkiem jest wyrażenie dobrowolnej zgody na udział w mediacji.
Krok 1
Zgłoś swój problem do Mediatora zanim pójdziesz do sądu
Jeśli sprawa jest już procedowana przez sąd, opisz na jakim jest etapie, abym pomogła Ci ją przenieść z sali sądowej do mediacji.
Krok 2
Spotkamy celem omówienia problemu i strategii działania z każdą ze stron osobno. Strony potwierdzają dobrowolność swojego uczestnictwa w mediacji. W trakcie spotkań informuję na czym polega proces mediacji i dowiaduje się:
co jest przedmiotem sporu, jaki jest punkt widzenia strony na zaistniałą sytuację oraz jakie warunki muszą zaistnieć, aby było możliwe rozwiązanie konfliktu i zawarcie satysfakcjonującej obie strony ugody.
Krok 3
Skontaktuję się także ze stroną skonfliktowaną celem zaprezentowania możliwości rozwiązania istniejącego pomiędzy Wami sporu w drodze mediacji.
Krok 4
Postępowanie mediacyjne.
Ddbam, aby postępowanie mediacyjne przebiegało w dobrej atmosferze z uwzględnieniem interesów wszystkich stron, zaproponuję tryb procedowania, odpowiednie sesje mediacyjne: wspólne i/lub indywidualne. Poprowadzę mediację w sposób najbardziej efektywny czasowo i kosztowo, dbając o komfort stron.
Jeśli któraś ze stron z ważnego dla niej powodu nie wyraża zgody na spotkanie bezpośrednie z drugą stroną, jednakże dąży do porozumienia, istnieje możliwość prowadzenia mediacji pośredniej, wtedy spotykam się oddzielnie z każdą ze stron jestem pośrednikiem w przekazywaniu punktu widzenia i oczekiwań stron. Liczba sesji mediacyjnych uzależniona jest od rodzaju mediacji, średnio od 2 do 4.
Krok 5
Ugoda.
Wypracowaną w mediacjach ugodę można zatwierdzić w sądzie, tak aby nabrała mocy wyroku sądowego i stanowiła tytuł egzekucyjny.
Podpisywanie ugody to odrębny, istotny etap postępowania mediacyjnego, w którym ważną rolę odgrywa właściwe przygotowanie mediatora. Jest on bowiem zobowiązany dopilnować realności i konkretności podpisywanego porozumienia. Jeśli stronom nie udaje się wypracować satysfakcjonującego porozumienia, sprawa zostaje odesłana do organu, który przesłał sprawę do mediacji, w celu rozstrzygnięcia sprawy.
W przypadku mediacji tzw. prywatnych stronom pozostaje szukać innych sposobów osiągnięcia porozumienia. Mediator zawsze stara się pomóc stronom, w uświadomieniu sobie innych możliwości i alternatyw.